Czy legalne jest uprawianie survivalu w Polsce?

Czy legalne jest uprawianie survivalu w Polsce?

5.00 / Głosów: 1

Nie istnieje w polskim słowniku słowo dosłownie odpowiadające pojęciu bushcraftu. Jest to umiejętność przetrwania w lesie lub w innych trudnych warunkach, która obejmuje zapewnienie sobie bezpieczeństwa w głuszy, zdobycie jedzenia i schronienia. Jest podobny do survivalu, ale się od niego różni. Survival nie polega na długotrwałym przebywaniu z dala od cywilizacji, a na jak najszybszym wydostaniu się z niesprzyjających okoliczności i w razie potrzeby wezwania pomocy. Survival to szybkie działanie i ratunek, a bushcraf stawia na jak najdłuższy pobyt z dala od miast i skupisk ludzkich.

Czy legalne jest uprawianie survivalu w Polsce?

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, która polega na sprawnym funkcjonowaniu w środowisku naturalnym bez dostępu do naczelnych udogodnień w postaci bieżącej wody oraz prądu. Nadzwyczaj często osoby pochłonięte survivalem rezygnują z dachu nad głową na rzecz namiotów albo zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Gdzie uprawianie survivalu jest bezpieczne? 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie określonego obszaru było źle odbierane i uznawane wręcz za nielegalne. Jednak środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu oraz bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wygospodarowane są określone lokalizacje, w których legalnie można uprawiać techniki szkoły przetrwania.

Okolice Świeradowa-Zdrój na Dolnym Śląsku jako bezpieczny teren

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do uprawiania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim przyjazne dla miłośników survivalu

Jeżeli interesują Cię znacznie bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobrze zorganizowane strefy parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla lubiących morskie klimaty i przygody 

Bardzo atrakcyjną lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej punktów znajduje się nieopodal miejscowości Stegna oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat jest atrakcyjny dla wielu. W okresie letnim jest to bardzo popularny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.

Zamelduj obecność w lesie do nadleśnictwa 

Dla osób, które chciały jak najdłużej spędzić czas w lesie, a więc wszystkich zainteresowanych bushcraftem, a także dla tych, którzy chcieli w leśnym zaciszu trenować techniki survivalu, sytuacja nie była sprzyjająca. Dopiero po listopadzie 2019 roku leśnicy i zarządzający lasami postanowili wyjść naprzeciw prośbom obu tych grup. Wprowadzono specjalne programy pilotażowe zaplanowane na rok. Dzięki nim wyznaczono obszary, na których bez łamania prawa można biwakować poza wyznaczonymi dla turystów miejscach. Jeżeli grupa do 4 osób pragnie spędzić dwie noce w lesie, musi jedynie drogą elektroniczną powiadomić nadleśnictwo odpowiadające za dany teren. Jeżeli te limity mają być przekroczone, należy ubiegać się o zezwolenie.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Emil Makowski

Uwielbiam wybierać się na wycieczki survivalowe wraz z moimi kolegami. Super przeżycie!

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów