Dlaczego bardzo ważna jest kontrola jamy ustnej?

Dlaczego bardzo ważna jest kontrola jamy ustnej?

3.00 / Głosów: 1

Kiedy pojawia się silny ból zęba, często sprawa okazuje się być bardzo poważna. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto regularnie badać się u stomatologa. Dzięki temu większość problemów zostanie rozwiązana, a Ty będziesz cieszyć się zdrowym uzębieniem. Należy zapobiegać, a nie leczyć już zaawansowany stan zapalny, aby zaoszczędzić czas i siłę.

Kontrola stanu jamy ustnej – jak często go wykonywać? 

Raz na pół roku zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – typowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje w szeregu przypadków poważnymi problemami w leczeniu. W związku z tym tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na wykrycie potencjalnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Gdy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – poniesiemy również mniejsze koszty.

Okresowy przegląd stomatologiczny

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy stosować, by ustrzec się konkretnego kłopotu.

Jest to właściwy moment, by wspomnieć lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach i dolegliwościach. Następnie dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy dentysta zaznajomi się już naszymi kłopotami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest odpowiedni bądź występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dopasować właściwy typ pasty, szczoteczki do zębów bądź typ nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego.

W jaki sposób wykonywać zdjęcie rentgenowskie zębów

W kłopotliwych przypadkach potrzebnym jest wykonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany problematyczny ząb, albowiem nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Takie badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego czy też leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe, a także stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest także wymagane przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, dentysta może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację lub wybielanie zębów.

Przeglądy stomatologiczne dla dzieci i kobiet w ciąży

Zwłaszcza istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

W czasie ciąży wiele zabiegów dentystycznych jest niedozwolonych. Warto więc wszelkie tego typu rzeczy wykonać przed zajściem w ciążę. Jednak w przypadku jeżeli nie udało Ci się tego zrobić, nie powinnaś się martwić, ponieważ większość zabiegów można wykonać bezpiecznie od drugiego trymestru ciąży. Skonsultuj się w tej sprawie ze specjalistą, gdyż każdy przypadek jest inny.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Oliwia Szewczyk

Warto kontrolować stan swojej jamy ustnej i chodzić do dentysty regularnie.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii