Film dokumentalny - jak samodzielnie go zrealizować?

Film dokumentalny - jak samodzielnie go zrealizować?

brak ocen

Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na to, aby uwiecznić historię lub wydarzenie, które szczególnie utkwiło nam w pamięci? Czy są to zdjęcia, pamiętniki? Sposobów tak naprawdę może być wiele, a jednym z nich są filmy dokumentalne. Takie produkcje wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla zawodowych, profesjonalnych reżyserów, którzy posiadają zaawansowany sprzęt i dostęp do planu filmowego. Film dokumentalny możesz wykonać sam. Oto wskazówki.

Podstawą filmu dokumentalnego jest pomysł

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak napisać dobry scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jakiego sprzętu będziesz potrzebować?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zadbać o ujęcia?

Film dokumentalny to tak naprawdę pewnego rodzaju improwizacja. Nie trzeba tutaj sztywno trzymać się reguł, przyjętych treści, czy zasad profesjonalnej gry aktorskiej. Kluczem do sukcesu jest tutaj naturalność i autentyczność. 

Jako reżyser masz prawo sam zadecydować o tym, jak będą wyglądały poszczególne ujęcia filmu. Film można kręcić ręcznie lub przy użyciu statywu. Możesz pokusić się także o użycie drona, jeśli uważasz, że nada to lepszych efektów. Wszystko jest kwestią dobrego pomysłu oraz wdrożenia go w życie. 

 

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Kiedyś próbowałem sam coś nakręcić i oprócz sprzętu potrzeba mieć również talent. Ja go najwyraźniej nie mam.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii