Skutecznie zapamiętuj czytane lektury!

Skutecznie zapamiętuj czytane lektury!

brak ocen

Uczniowie negatywnie podchodzą do czytania lektur szkolnych. Zazwyczaj robią to z przymusu, bo wiedzą, że nauczyciel będzie ich pytał lub zrobi sprawdzian z posiadanej wiedzy. Dlaczego panuje taka wielka niechęć do czytania lektur? Otóż są one pisane ciężkim do zrozumienia dzisiejszemu pokoleniu językiem. W naszym artykule radzimy, jak umilić sobie czytanie lektur szkolnych oraz zapamiętać z nich jak najwięcej!

Skorzystaj z ciszy i spokoju podczas nieobecności domowników!

Do czytania nie podchodź z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej drobiazgów i będziesz musiał czytać poszczególne rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą książkę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale i jak dużo stron możemy czytać w ciągu jednego dnia.

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż trzydzieści minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli chcemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie powracać do tych samych wersów kilkukrotnie, powinniśmy zostawić telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie lub w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Dodatkowe rady, jak dobrze zrozumieć treść lektury!

Po każdym rozdziale możesz popatrzeć do opracowań lektur z wyjaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, a także materiały o czasach, w których żył oraz pisał.

Wielu pisarzy opisuje w swoich książkach wydarzenia i emocje z nimi powiązane, jakie sami przeżyli. Z tej przyczyny przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne ułatwienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na bazie książek, co też poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi i elementy, które zostały pominięte czy też zmienione.

Kluczową sprawą są notatki z lektury, które utrwalą wiadomości!

Kup zeszyt, który miej zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie książki. Możesz zapisywać w nim istotne informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji czy swoje przemyślenia. Być może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.

Jak umożliwić dziecku lepsze przyswojenie wiedzy z lektury szkolnej?

Przekonanie dzieci o nudnej lekturze szkolnej można zmienić. Wtedy smutny obowiązek stanie się ciekawą i pełną wrażeń wyprawą w nieznane. Wystarczy powiedzieć im, aby zmieniły perspektywę w czytaniu książek. Niech zobaczą treść publikacji jako życie ludzi w innych czasach. Ich warunki życia różnią się od naszego obecnego funkcjonowania. Jeżeli to nie pomaga, to warto przedstawić dziecku książkę jako niesamowite wyzwanie!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii