Jakie są najbardziej popularne nuty zapachowe w perfumach?

Jakie są najbardziej popularne nuty zapachowe w perfumach?

brak ocen

Wybór perfum nie jest najprostszą sprawą, szczególnie jeśli nie mamy pojęcia, czym charakteryzują się dane nuty zapachowe. W poszukiwaniu idealnej kompozycji musimy próbować wiele rodzajów, ponieważ nie wiemy, co tak naprawdę najbardziej lubimy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie nuty powinny dominować w Twoich perfumach, zapoznaj się z naszym artykułem.

Kiedy wybrać kwiatowe nuty zapachowe w perfumach? 

Istnieją cztery fundamentalne grupy zapachów, jakie da się umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, jakie występują niemal we wszystkich perfumach damskich. Na ogół trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, które stają się w pełni wyczuwalne po piętnastu minutach od aplikacji i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty stosowane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy oraz tuberozy. Czynią one pachnidło bardziej romantycznym, eleganckim i kobiecym.

Nuty orientalne i zapachy orientalno-drzewne w perfumach 

Jest to najbogatsza oraz najbardziej zróżnicowana grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło i bursztyn jest kwalifikowany do grupy delikatnych, wschodnich zapachów, kalafonie – typowo wschodnich. Paczula i drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie aromaty, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, które zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy powrócić do perfum.

Jakie są trwałe i świeże zapachy perfum dla niej i dla niego? 

Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Świeże, delikatne, niezwykle przyjemne, w ich skład wchodzą między innymi trawy i nuty zielone, aromaty morskie oraz wodne. W kole zapachów do świeżych zaliczane są także nuty owocowe, również te lekko słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny oraz inne.

Wyjątkowym rodzajem zapachów orzeźwiających są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako indywidualna grupa, ponieważ jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z pomarańczy, cytryny, pomelo, kwiatów pomarańczy, grapefruitów, limetek, ale również do tego grona zaliczana jest bergamotka. Na pograniczu nut orzeźwiających oraz drzewnych są zioła, te mocno aromatyczne, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Kiedy wybrać nuty drzewne w perfumie? 

Nieco tajemnicze, modne w perfumach męskich czy też jako element nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, choć każdy gatunek pachnie w inny sposób; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale również skóra oraz drzewa orientalne, niezwykle aromatyczne. Mają one za zadanie wyciągnąć głębię perfum, wkomponować subtelne przejścia między następnymi nutami, łagodzić i powodować, że cała mieszanka sprawia wrażenie komfortowej. Istnieją także takie zapachy, jakie swoją mocą i zdecydowaniem dominują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Zapachy gourmand wykorzystywane podczas produkcji perfum 

Inne dodatki, które nie należą do żadnej z wymienionych grup, są zwykle niesamowicie unikalne. Potrafią całkowicie odmienić zapach mieszanki, pomimo że są wyłącznie tłem dla podstawowych nut. Większość z nich to zapachy zwane gourmand, czyli spożywcze. Najczęściej spotyka się zapach kawy, czekolady, miodu oraz waty cukrowej. Jeśli kochasz wyjątkowe połączenia, takie perfumy z pewnością przypadną ci do gustu.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii