Jaki ubiór wybrać latem w góry?

Jaki ubiór wybrać latem w góry?

brak ocen

Letnia wyprawa w góry kojarzona jest przyjemnym ciepłem słońca, lekką opalenizną i żywiołowym marszem. Może być wspaniale, jeśli podejdziesz do wyprawy z głową i odpowiednio się przygotujesz, ponieważ przyjemne ciepło słońca może się okazać poparzeniem słonecznym, żywiołowy marsz wieloma bolesnymi odciskami, a lekka opalenizna kłopotami ze skórą. W naszym dzisiejszym wydaniu prezentujemy ubiór, który należy ze sobą zabrać podczas wyprawy w góry!

Zatroszcz się o nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, standardowe czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią górną powierzchnię naszego ciała.

Zakup odpowiednią odzież na wyprawę w góry latem!

Następnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, to znaczy oddychające. Gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Zatem istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała na przykład mokrą koszulką. Idealne  na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna oraz dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przybywają bardziej obfite deszcze, dlatego wskazane jest spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Poziom wodoszczelności kurtek jest zależny od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Należałoby zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Pamiętaj, aby na letnią wyprawę w góry zainwestować w dobre buty!

Porządne buty na szlaki górskie to istotna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to tymczasem konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na właściwe dopasowanie do stopy oraz solidne podeszwy. W trakcie chodzenia chronią nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, kiedy kroczymy przez kałuże czy strumyki lub zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Okulary przeciwsłoneczne – niezbędny składnik letniej wyprawy w góry!

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce również bardziej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dopasowane, nie będą zjeżdżać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Na letnią wyprawę w góry zainwestuj we właściwy plecak!

Przy wyborze plecaka zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Mianowicie powinien być usztywniony. Jeśli będziesz się wybierał na dłuższe, kilkudniowe trasy, to sztywność jest bardzo ważna! Wybierz taki, który jest miękki, ponieważ po prostu będzie wygodniejszy i nie obciąży mocno pleców. Ważna jest również wentylacja, która uchroni prowiant w ciepłe dni. W plecaku możesz nosić jedzenie, picie, mapę oraz kurtkę przeciwdeszczową!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów